Ozonowanie mieszkania, domu i biura - Zielona Góra

Ozonowanie mieszkań domu i biura Zielona Góra

Jeżeli zależy nam na tym, by poprawić jakość powietrza w naszych pomieszczeniach, warto zainteresować się metodą nazywaną ozonowaniem. Ozonowanie powietrza jest metodą dezynfekcji, dzięki której możliwe jest odświeżenie pomieszczenia, usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz uniemożliwienie rozwijania się groźnych bakterii, wirusów, grzybów i pleśni.

Co to znaczy ozonowanie?

Ozonowanie polega na wykorzystaniu ozonu, rozprowadzanego przy pomocy specjalnego urządzenia – tzw. ozonatora. Ozon jest alotropową odmianą tlenu, a jego działanie służy przede wszystkim sterylizacji pomieszczeń. Ozonowanie polega na dostarczeniu do pomieszczenia gazowego ozonu i wymieszania go z powietrzem z pomieszczenia. Ozonowanie nie jest szkodliwe ani dla człowieka, ani dla zwierząt czy domowych sprzętów. Oczywiście w trakcie ozonowania nie zaleca się przebywania w pomieszczeniu, ale nie musimy się obawiać, że przebywanie w pomieszczeniu, w którym wcześniej przeprowadzone było ozonowanie, może przyczynić się do naszego złego samopoczucia. Ozon nie odbarwia tkanin czy tapet – jego działanie służy przede wszystkim zdezynfekowaniu pomieszczenia. Jeżeli obawiamy się specyficznego zapachu ozonu, możemy wyobrazić sobie zapach powietrza po burzy – wówczas w naturze występuje bardzo duże stężenie ozonu, a zapach, który się wówczas pojawia, jest własnie zapachem ozonu.

Jak przygotować mieszkanie lub dom do ozonowania?

Ozonowanie mieszkania to proces, na który składa się nie tylko samo ozonowanie, ale również przygotowania do niego. Doświadczeni specjaliści zajmujący się ozonowaniem z pewnością wyjaśnią wszystkie zasady, warto jednak wcześniej wiedzieć, czego wymaga ta procedura. Przede wszystkim należy zasłonić folią wszystkie sprzęty RTV I AGD. Wskazane jest również, by wynieść wszystkie rośliny i zatroszczyć się o zwierzęta domowe – należy sprawdzić, czy na pewno nie pojawią się w domu czy mieszkaniu w czasie ozonowania. Jeżeli przechowujemy cenne antyki – np. stare obrazy, okazy kolekcjonerskie czy książki – na czas ozonowania dobrze byłoby je usunąć. Przed ozonowaniem domu należy też upewnić się, czy wszystkie kratki wentylacyjne lub inne nieszczelności zostały zasłonięte.

Ozonowanie pokoju

Często decydujemy się na ozonowanie pokoju z obawy przed bakteriami lub wirusami oraz dlatego, że chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. W drugim przypadku warto pamiętać o tym, że przed procesem ozonowania należy usunąć źródło nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli zmagamy się z grzybem na ścianie – przed ozonowaniem należy postarać się go usunąć. Ozon potrafi zneutralizować zapach, ale nie zneutralizuje jego materialnej przyczyny.

Ozonowanie biur - czy potrzebne są dodatkowe przygotowania?

Ozonowanie biur przebiega w sposób identyczny jak ozonowanie mieszkania. Należy upewnić się, że wszyscy pracownicy opuścili budynek, pamiętać o roślinach i kratkach wentylacyjnych, warto zabezpieczyć również ewentualnie obecne w budynku sprzęty RTV i AGD. Osoby przeprowadzający ozonowanie pomieszczeń biurowych mogą zdecydować się na podzielenie dużych pomieszczeń specjalnymi foliami na klika części – umożliwi to lepsze rozprowadzenie ozonu w powietrzu.

Ile kosztuje ozonowanie biura, mieszkania czy domu?

Cena ozonowania z reguły uzależniona jest od metrażu, w którym wykonywany jest proces ozonowania. Nie jest to zabieg drogi – najczęściej najwyższa wartość wynosi ok. 300 złotych za dość spore mieszkanie – ceny z reguły wahają się od 100 do 300 złotych za 1,5 godziny pracy. Dokładnej wyceny dokonują oczywiście specjaliści zajmujący się ozonowaniem pomieszczeń – cennik poszczególnych firm z pewnością uwzględnia w ofercie różne pomieszczenia.