Ozonowanie po pożarach, powodziach i zalaniach - Zielona Góra
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu po pożarze lub powodzi?
Nieszczęścia się zdarzają. Pożary należą do tej grupy wypadków, których konsekwencje są bardzo dotkliwe nie tylko dla osób fizycznie w nich poszkodowanych. Jeżeli uda się opanować ogień w miarę szybko, to udaje się zachować strukturę budynku, ściany i sufity, lecz oznacza to zrobienie poważnego remontu. Niestety, nawet generalny remont budynku pozostawia ślady ognia, niekoniecznie w postaci spalenizny, lecz nieprzyjemnych zapachach.
Jaki zapach ma pożar?
Pożar pachnie tak, jak materiały, które się palą. W obecnych czasach wszystko jest impregnowane środkami chemicznymi, których wraz z ogniem uwalniają toksyczne związki eteryczne, wnikające w każdą szczelinę budynku. Niestety, są trwałe, a wietrzenie nie przynosi efektów. Niestety, te zapachy przenikają również do mieszkać nietkniętych ogniem i pozostają w nich na zawsze.
Jedynym skutecznym sposobem jest ozonowanie wnętrz po pożarach. Należy ją przeprowadzić już po uprzątnięciu, wyremontowaniu, odmalowaniu i wstępnym wywietrzeniu pomieszczenia. Te przedmioty, które można, należy wyprać lub umyć i wysuszyć. Wykładziny podłogowe, ściany, duże meble po dokładnym oczyszczeniu należy opróżnić i pozostawić otwarte.jeżeli sprzęt elektroniczny nie jest zniszczony, lecz przesiąknięty nieprzyjemnymi zapachami, należy go pozostawić w ozonowanym pomieszczeniu. Ozon nie niszczy sprzętu. Usuwanie zapachu spalenizny metodą ozonowania jest bardzo skuteczne, lecz czasami trzeba je przeprowadzić dwukrotnie. Ozonowane pomieszczenie należy szczelnie zamknąć – drzwi, okna można dodatkowo zabezpieczyć taśmą, by uniknąć strat ozonu.
Czy można usunąć zapach stęchlizny?
Dokładne wysuszenie ścian, podłogi i sprzętów nie likwiduje, niestety, nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, który pozostaje. W zawilgoconych miejscach rozwijają się pleśnie i grzyby, które są przyczyną nie tylko alergii, ale wiele innych, nieprzyjemnych stanów chorobowych. Ozon jest gazem, który skutecznie niszczy drobnoustroje, w tym grzyby i pleśnie, stąd ozonowanie po zalaniach jest dobrą metodą na pozbycie się tych drobnoustrojów i sposobem na skuteczne usuwanie zapachu wilgoci.
Usuwanie pleśni i grzybów jest szczególnie ważne w przypadku budynków popowodziowych. Silnie nawodnione ściany mury budynków są idealnym miejscem rozwoju pleśni i grzybów.
Ozonowanie po powodziach gwarantuje skuteczne usuwanie zapachu stęchlizny. Ze względu na swoje właściwości, ozon nie tylko usuwa brzydkie zapachy, lecz także wysusza, stąd jego zastosowanie w budynkach po zalaniach ma także właściwości wysuszające, czym wspomaga usuwanie wilgoci.
Gdzie utrzymuje się wilgoć i zapach stęchlizny?
Z powodu zalania lub powodzi zawilgoconych zostaje wiele przedmiotów, które można uratować ozonowaniem. Należą do nich np. książki, zdjęcia i dokumenty. Odpowiednie rozłożenie ich w ozonowanych pomieszczeniach nie tylko umożliwia uratowanie ich przed wyrzuceniem (co w przypadku dokumentów firmy lub pamiątek rodzinnych ma ogromne znaczenie), lecz również pozbyć się z ich powierzchni pleśni i grzybów oraz brzydkiego zapachu stęchlizny.