Ozonowanie po pożarach, powodziach i zalaniach - Zielona Góra

Ozonowanie po pożarach zalaniach i powodziach Zielona Góra

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu po pożarze lub powodzi?

Nieszczęścia się zdarzają. Pożary należą do tej grupy wypadków, których konsekwencje są bardzo dotkliwe nie tylko dla osób fizycznie w nich poszkodowanych. Jeżeli uda się opanować ogień w miarę szybko, to udaje się zachować strukturę budynku, ściany i sufity, lecz oznacza to zrobienie poważnego remontu. Niestety, nawet generalny remont budynku pozostawia ślady ognia, niekoniecznie w postaci spalenizny, lecz nieprzyjemnych zapachach.

Jaki zapach ma pożar?

Pożar pachnie tak, jak materiały, które się palą. W obecnych czasach wszystko jest impregnowane środkami chemicznymi, których wraz z ogniem uwalniają toksyczne związki eteryczne, wnikające w każdą szczelinę budynku. Niestety, są trwałe, a wietrzenie nie przynosi efektów. Niestety, te zapachy przenikają również do mieszkać nietkniętych ogniem i pozostają w nich na zawsze.

Jedynym skutecznym sposobem jest ozonowanie wnętrz po pożarach. Należy ją przeprowadzić już po uprzątnięciu, wyremontowaniu, odmalowaniu i wstępnym wywietrzeniu pomieszczenia. Te przedmioty, które można, należy wyprać lub umyć i wysuszyć. Wykładziny podłogowe, ściany, duże meble po dokładnym oczyszczeniu należy opróżnić i pozostawić otwarte.jeżeli sprzęt elektroniczny nie jest zniszczony, lecz przesiąknięty nieprzyjemnymi zapachami, należy go pozostawić w ozonowanym pomieszczeniu. Ozon nie niszczy sprzętu. Usuwanie zapachu spalenizny metodą ozonowania jest bardzo skuteczne, lecz czasami trzeba je przeprowadzić dwukrotnie. Ozonowane pomieszczenie należy szczelnie zamknąć – drzwi, okna można dodatkowo zabezpieczyć taśmą, by uniknąć strat ozonu.

Czy można usunąć zapach stęchlizny?

Dokładne wysuszenie ścian, podłogi i sprzętów nie likwiduje, niestety, nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, który pozostaje. W zawilgoconych miejscach rozwijają się pleśnie i grzyby, które są przyczyną nie tylko alergii, ale wiele innych, nieprzyjemnych stanów chorobowych. Ozon jest gazem, który skutecznie niszczy drobnoustroje, w tym grzyby i pleśnie, stąd ozonowanie po zalaniach jest dobrą metodą na pozbycie się tych drobnoustrojów i sposobem na skuteczne usuwanie zapachu wilgoci.

Usuwanie pleśni i grzybów jest szczególnie ważne w przypadku budynków popowodziowych. Silnie nawodnione ściany mury budynków są idealnym miejscem rozwoju pleśni i grzybów.

Ozonowanie po powodziach gwarantuje skuteczne usuwanie zapachu stęchlizny. Ze względu na swoje właściwości, ozon nie tylko usuwa brzydkie zapachy, lecz także wysusza, stąd jego zastosowanie w budynkach po zalaniach ma także właściwości wysuszające, czym wspomaga usuwanie wilgoci.

Gdzie utrzymuje się wilgoć i zapach stęchlizny?

Z powodu zalania lub powodzi zawilgoconych zostaje wiele przedmiotów, które można uratować ozonowaniem. Należą do nich np. książki, zdjęcia i dokumenty. Odpowiednie rozłożenie ich w ozonowanych pomieszczeniach nie tylko umożliwia uratowanie ich przed wyrzuceniem (co w przypadku dokumentów firmy lub pamiątek rodzinnych ma ogromne znaczenie), lecz również pozbyć się z ich powierzchni pleśni i grzybów oraz brzydkiego zapachu stęchlizny.